Co je to topinambur a k čemu je dobrý?

Je to plodina, název které zní jako magické zaklínadlo, a věřte, či ne, ale topinambur v sobe trochu bájné magie skutečně ukrývá…

S lidským organismem totiž dokáže udělat mnohé zázraky, a to doslova!

Tuto rostlinu vzpomíná poprvé na začátku sedmnáctého století ve svých zápiscích z cest Amerikou jistý francouzský kolonizátor, který se s ní střetl díky indiánskému kmenu Topinambus, který považoval tuto plodinu za elixír dlouhověkosti. Potom, když cestovatel přivezl tuto vzácnou plodinu do Francie, dostal topinambur svůj název právě po vzpomínaném indiánském kmeni a v Evropě si rychle získal srdce gurmánů i obyčejných lidí.

A co je vlastně topinambur? Je to vysoká bylina s nádhernými žlutými květy, skrývající pod zemí skutečné bohatství v podobě drahocenných hlíz, které překvapují svými blahodárnými účinky na lidský organismus. A to pořádně.

Syrový topinambur vypadá na první pohled tak trochu jako brambor nebo zázvor, ale nedejte se zmást, protože svou svěží chutí připomíná mladou kedlubnu s fantastickým aroma slunečnicových semínek.

Topinambur fascinuje unikátní životní silou už po staletí, protože dokáže přežít v extrémních podmínkách mrazu i sucha, a daří se mu i na místech, kde jiné rostliny hynou. Navíc, z půdy neabsorbuje žádné škodliviny a těžké kovy, ale naopak díky svým dlouhým kořenům dokáže vstřebat z hloubky země vzácné živiny a minerály, a proto je nutričně mimořádně hodnotný. Mnozí vědci z těchto důvodů označují topinambur za rostlinu 21. století.

Topinambur obsahuje unikátní sacharidový systém na bázi fruktózy, její polymerů a inulinu. Navíc ukrývá i další biologicky aktivní složky, minerální látky – železo, křemík, zinek, hořčík, draslík, fosfor a vápník, vitamíny skupiny B i C, pektinový látky, vlákninu, organické kyseliny a aminokyseliny. Význam topinamburu spočívá v prevenci a podpůrné léčbě cukrovky, obezity, vysokého cholesterolu a nezastupitelné místo má i při detoxikaci organismu. Taktéž reguluje krevní tlak, chrání játra, ledviny a pomáhá zvyšovat odolnost organismu při infekcích. Doporučuje se taktéž při rekonvalescenci, v prevenci proti artritidě, revma, či osteoporóze.

Uvařený čaj z topinambur.

Všechny tyto unikátní vlastnosti topinamburu *sunroot zosobňuje ve svých produktech, přičemž hlavní pozornost věnujeme šetrným výrobním procesům a zachovaní biologicky cenných složek samotné hlízy. Kvalita je u nás na prvním místě!

V minulosti byl topinambur řazený mezi invazivní rostliny, a proto bylo jeho pěstovaní po jistý čas omezené. Tento iracionální zákaz už však naštěstí patří k minulosti a topinambur si znovu získává svoje čestné místo nejen v moderní gastronomii, ale i v oblasti zdravé výživy.

Topinambur je výborný do salátů, polévek, pomazánek, jako hlavní jídlo, i jako příloha. Při přípravě pochoutek z topinamburu můžete směle povolit uzdu vlastní představivosti a nechat se unést do krajiny kulinářských specialit, kde budete šéfkuchařem, jen vy a nikdo jiný…

Květy topinamburu.

Proč by měl být topinambur součástí jídelničku ve vaší domácnosti?

  • působí jako účinné přírodní probiotikum a napomáhá trávení
  • podporuje imunitu a vitalitu organismu
  • působí jako přírodní antioxidant a má přirozené detoxikační účinky
  • je gluten-free, a teda je mimořádné vhodný pro celiatiky
  • obsahuje vzácný inulin, který upravuje hladinu cukru v krvi a snižuje glykemický index potravin
  • zvyšuje schopnost koncentrace a je efektivním bojovníkem proti stresu
  • přispívá k redukci hmotnosti a napomáhá udržení štíhlé linie
  • poskytuje moře energie a spolehlivě vám nabije baterky na celý den

Zavítejte s námi do světa topinamburových delikates a objevte blahodárné účinky topinamburu prostřednictvím našeho E-shopu